partner-logo

Skarpa Dobrska

Szczepy Winorośle, które rosną w tej winnicy, to jedne z najbardziej szlachetnych szczepów – winorośli właściwych. Odmiany takie jak zweigelt czy riesling to typowe odmiany pochodzenia austriackiego i niemieckiego, które cieszą się uznaniem i sławą na całym świecie. Obok tychże uprawiane są inne odmiany tego samego pochodzenia: regent i johanniter, które cechują bogactwo aromatów i głębia smaków. Ostatnią uprawianą odmianą jest pochodzący z Francji szczep pinot gris.

Położenie Skarpa Dobrska położona jest w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska, który ciągnie się pasem od wschodu ku zachodowi w stronę Wisły. Stok, na którym położona jest winnica, jest eksponowany ku południowemu-wschodowi, dzięki czemu cechuje się bardzo silnym nasłonecznieniem przez cały dzień. Uprawa znajduje się na wysokości ok. 170 m n.p.m.

Gleba Na unikatowość winnicy znacznie wpływają wapienne skały osadowe powstałe około 50 milionów lat temu. Dobrze wykształcony profil rędziny wapiennej zapewnia dobry drenaż i zachęca winorośl do rozwoju głębokiego systemu korzeniowego. Biała gleba odbija promienie słoneczne, kierując je w kierunku owoców i liści, dzięki czemu są lepiej doświetlone. Ponadto wapień nadaje winom moc oraz swoisty aromat i smak.

Pielęgnacja Obok odpowiedniego procesu przetwórczego kluczem do otrzymania wina o dobrej i bogatej strukturze są oczywiście owoce, z których ono powstanie. Dobra gleba zapewnia mineralność naszych win, natomiast cięcia sezonowe i zielone zbiory umożliwiają uzyskanie owoców o najlepszych walorach winiarskich. Stąd też równie ważne jest sumienne gospodarzenie samą winnicą – nie tylko winiarnią. Stąd też prace pielęgnacyjne wykonujemy samodzielnie bądź staramy się doglądać osobiście. Dzięki dbałości o najmniejsze szczegóły już na etapie pielęgnacji i wzrostu owoców mamy pewność, że będziemy mogli zaoferować Państwu produkt o najwyższej jakości.

//www.skarpadobrska.pl/
partner-logo

Winnica Gronowscy

W miejscu gdzie dziś znajduje się winnica kiedyś rósł ciemny gaj, po łacinie lukus. Słowo to zainspirowało założycieli siedliska do nazwania tego miejsca Łukową, a nas – ich potomków, do nadania takiej nazwy naszym winom. Rys historyczny Wieś Łukowa, w której zlokalizowana jest winnica została założona w II połowie XIV wieku. W roku 1570 przeszła w dziedziczne posiadanie rodu Zamoyskich, którzy na terenie Roztocza posiadali swoje winnice (w Zwierzyńcu oraz Krasnobrodzie). Kres plantacjom położyły wojny drugiej połowy XVII w. i początku XVIII w. Wiek XIX to okres zaboru rosyjskiego. W kolejnym stuleciu tereny te były świadkiem historycznych walk I i II Wojny Światowej. Świadectwem tych wydarzeń są liczne zabytki i miejsca pamięci, które znajdziemy w regionie. Na przestrzeni ponad sześciu stuleci dziejów wsi Łukowa zaszły wielkie zmiany. Dziś jest to dynamicznie rozwijający się region, o wyjątkowych walorach turystycznych, a za sprawą naszej działalności wskrzeszana jest tradycja uprawy winorośli na tych obszarach. Położenie Gmina Łukowa rozciąga się pośród porośniętych lasami wzgórz Środkowego Roztocza, a sama wieś znajduje się na skraju Puszczy Solskiej. Przepływają przez nią rzeki Tanew i Sopot, tworząc miejscami niezwykłe sieci niewielkich wodospadów zwanych szumami. O urokach Roztocza pisywali poeci. Janina Żelechowska w wierszu: „Nad Tanwią” pisze: „Poniesiesz w sercu szept rzeki, Jej urok w dzieciństwie poznany. Jak najcenniejszy hieroglif, na nowo przez ciebie czytany”.Także Jan Kochanowski docenił piękno regionu pisząc: „Jeśli chcesz rzek przezornych pławem napaść oczy:Tu Sopot i Tenwica swoją rosę toczy”.Takie położenie winnicy sprzyja uprawie winorośli ze względu na korzystne warunki klimatyczne – niedaleka odległość od terenów leśnych i rzek tworzy swoisty mikroklimat. Roztocze to także region Polski o największej liczbie słonecznych dni w ciągu roku, co sprzyja dojrzewaniu winogron. Tereny te mogą poszczycić się też najczystszym powietrzem w kraju.

Winnica Winnica Gronowscy zlokalizowana jest w posiadłości, która od wielu pokoleń jest własnością naszej rodziny. Znajduje się na delikatnie pochylonym południowym zboczu spiętrzenia, na glebach brunatnych uformowanych przez ciemny gaj, który porastał te tereny przez setki tysięcy lat. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2008 roku i był to moment kiedy rozpoczęła się nasza wielka przygoda. Przez kolejne lata winnica była systematycznie powiększana, a rok 2015 stał się pierwszym rocznikiem, który trafił do sprzedaży komercyjnej. Nasze wina są rześkie, owocowe i pełne słońca, którego na Roztoczu mamy wyjątkowo dużo. Są efektem wielkiej pasji i ręcznej pracy członków naszych rodzin z trzech pokoleń.

https://www.facebook.com/WinnicaGronowscy/
partner-logo

Jasci & Marchesani

Historia Cantina Jasci i Marchesani jest pełna uroku i pasji, a jej działanie oparte na wielopokoleniowym doświadczeniu i mądrości. Wielkie zaangażowanie całej rodziny i indywidualny wkład każdego jej członka stanowią przepis pozwalający na ciągłe udoskonalanie rodzinnych win i różnorodnych produktów. Przy tak wielkim zamiłowaniu i wytrwałości, ich sukces nie powinien nikogo dziwić. Od pięćdziesięciu lat firma ta zajmuje się produkcją wina w oparciu o tradycję, nie przestaje jednak ani na chwilę patrzeć w przyszłość. W 1978 roku dokonała odważnego wyboru i ostatecznie skupiła się na produkcji jedynie win ekologicznych. Ich 33 hektary wysoko wyspecjalizowanych winnic szybko stały się sztandarowym wzorcem dla uprawy winogron wyłącznie z użyciem pracy ludzkiej i pochodzących z regionu, organicznych materiałów.

www.jasciemarchesani.it/
partner-logo

Winnica Hanewald – Schwerdt

Thomas Hanewald i Stephan Schwerdt to dwóch kuzynów, którzy w oparciu o rodzinę i niezwykle doświadczony zespół nadali kierunek uprawie winorośli w swojej posiadłości. Cała ekipa skupia się na Rieslingu i Pinot Noir, uzupełniając je wybiórczo lokalnymi i międzynarodowymi szczepami.

Wzgórza na północ od Bad Dürkheim pokryte są wapieniem. W Deidesheim i Ruppertsberg, położonych bardziej na południu, przeważa piaskowiec. Tak niespotykanie duża różnorodność gleb w winnicach to ogromny potencjał demonstracji różnorodnego wpływu klimatu i gleb na winogrona.

Dobre wino nabiera swojego charakteru już w winnicy i jest zdefiniowane przez jej charakter. Z tego powodu pochodzenie winogron stanowi jeden z największych jego walorów, który musi zostać utrwalony podczas winifikacji. W winnicy Hanewld-Schwerdt małe, ręczne zbiory i uważne przetwarzanie skutkują powstaniem rzemieślniczych, głównie wytrawnych win, z dużym potencjałem starzenia.

partner-logo

Winnica Las Stocki

Obecni Właściciele w 2007r kupili w Lesie Stockim gospodarstwo rolne i założyli polską winnicę na Lubelszczyźnie.

W winnicy pracują z rodziną i przyjaciółmi, każdy gość jest mile widziany. Chwasty w rzędach usuwają ręcznie, nie stosują chemii. Przez lata poznawali specyfikę lessowej gleby i to umożliwiło im skuteczne likwidowanie chwastów w winnicy. O zdrowie winorośli dbają za pomocą wyciągów z roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, grejpfruta. Pokrzywa występuje u nich pod dostatkiem, porasta wszystkie miedze i pagórki. Stosują środki biologiczne które są już dostępne w polskich sklepach. Praca w winnicy do łatwych nie należy, tak samo jak każda praca fizyczna na roli. Mają ogromną satysfakcję gdy krzak jest obsypany licznymi gronami i ma piękne zdrowe liście.

Ich wina produkowane są z pasją i przekonaniem, że tylko naturalne procesy w winnicy dadzą wina czyste i zdrowe.

https://lasstocki.pl/
partner-logo
partner-logo